הסדרת מעמד בישראל לבני זוג זרים של אזרחים ישראלים - עו"ד שקמה אהרון דוד - משרד עורכי דין. הגירה | עבודה | מסחרי - אזרחי | מקרקעין | הוצאה לפועל

הסדרת מעמד בישראל לבני זוג זרים של אזרחים ישראלים

הסדרת מעמד בישראל ו/או הנפקת אשרת שהיה לנתין/נתינה זרה כבני זוג של אזרחים ישראלים נחשבים להליכים מורכבים, ארוכים ומתישים.

אזרחים ישראליים רבים אינם מודעים לזכותם הבסיסית להסדרת מעמדם של בני זוגם הזרים בישראל, בין אם מדובר בזוגות נשואים ובין אם בזוגות שאינם נשואים.

נוהל הטיפול במתן מעמד לבן זוג זר הנשוי לאזרח ישראלי קובע את אופן הטיפול בבקשות למתן מעמד לבני זוג זרים הנשואים לאזרחים ישראלים, בהתאם לסעיף 7 לחוק האזרחות, התשי"ב – 1952 (להלן: "חוק האזרחות"). 

נוהל הטיפול במתן מעמד לבני זוג של ישראלים, לרבות בני אותו מין קובע את אופן הטיפול בבקשות למתן מעמד לבן זוג זר של אזרח ישראלי או בעל רשיון לישיבת קבע בישראל, המקיים חיים משותפים ללא נישואין וכן בני זוג מאותו מין שנישאו או שמקיימים חיים משותפים ללא נישואין (ידועים בציבור).

משרד הפנים הציב מספר קריטריונים אותם יש לקיים בטרם תחילת כל שלב בתהליך:

  • הנישואין בין בני הזוג לא נעשו באופן פיקטיבי בכדי לאפשר לבן הזוג שאינו ישראלי לקבל אזרחות ולהקים תושבות קבע בישראל.
  • הזוג חייב להראות  הוכחות בדבר כנות הקשר, לא להסתיר את עובדות הנוגעות לעניין, וגם לא למסור פרטים כוזבים ו / או בלתי מספקים.
  • הזוג חייב להוכיח כי חייהם המשותפים מבוססים בישראל.
  • משרד הפנים חייב להיות משוכנע כי בן הזוג הזר אינו מהווה סיכון לבריאות ציבור, בטחון הציבור, או ביטחון לאומי.

במסגרת הליך הסדרת המעמד במשרד הפנים צפוי בן הזוג הזר לקבל אשרת עבודה כללית מסוג ב/1 שתאפשר לו לעבוד בכל עבודה בישראל, תעודת זהות ישראלית ארעית מסוג א/5 שתזכה באפשרות לביטוח רפואי בקופת חולים וזכויות סוציאליות נוספות, ולבסוף בן הזוג הזר יהיה זכאי לאזרחות ישראלית או תעודת זהות קבועה.

בהליך הסדרת המעמד במשרד הפנים (המכונה גם "הליך מדורג" ) בני הזוג נדרשים להוכיח את כנות הקשר הזוגי ביניהם לאורך ההליך והמשך קיומו, וכן להראות מרכז חיים משותף בתחומה של מדינת ישראל כל זמן שהם בחסות ההליך המדורג.

הליך הסדרת המעמד של בני/בנות הזוג הזרים בישראל המנהלים חיים משותפים כנשואים או כאלו שאינם נשואים, לרבות בני זוג חד מיניים, כרוך במספר שלבים ועשוי להימשך מספר חודשים ממועד הגשת הבקשה הראשונית. בשני המקרים הסדרת המעמד חשובה במעלה על מנת שיתאפשר לבני הזוג ניהול תא משפחתי בישראל.

בהליך זה ישנה חשיבות להכנת המסמכים כנדרש, הגשת בקשה מפורטת, וניסיון והיכרות מעמיקה עם נהלי משרד הפנים יבדילו בין הליך קצר ומוצלח ובין הליך ארוך ומייגע.

בהתאם, הגשת בקשה לקבלת מעמד בישראל על ידי עורך דין מומחה בתחום ההגירה ונוכחות אישית של עורך הדין בפגישות במשרד הפנים, ישפרו באופן משמעותי את הסיכוי להסדרת וקבלת המעמד המבוקש.

כאמור, הסדרת מעמד של בן זוג זר או בת זוג זרה בישראל נחשבים להליכים ממושכים ומורכבים, לכן, בטרם פתיחת ההליך ולשם ניהול מיטבי שלו, מומלץ להיוועץ עם עורך דין מומחה בתחום ההגירה ובעל ניסיון, אשר ילווה את התהליך.

משרדנו מתמחה בכל תחומי ההגירה ובפרט בתיקי הסדרת מעמד מול משרד הפנים, טיפול בהסדרת מעמד לבן זוג זר או לבת זוג זרה, הוצאת אשרות עבודה לבני זוג זרים, הנפקת תעודת זהות ישראלית, קבלת אזרחות ישראלית, ועוד. למשרדנו ניסיון רב בתחום ואנו נשמח לסייע.

אני עומדת לרשותכם בכל שאלה הנובעת מהאמור לעיל, ובכלל.

 

שיתוף:

מידע שטוב לדעת

מאמרים אחרונים

תשלום בגין שעות נוספות, לפיצוי בגין העדר הפרשה לפנסיה, לדמי הבראה, לפדיון חופשה, להשלמת פיצויי פיטורים ולפיצוי בגין תלושי שכר פגומים – פסק דין

עסקינן בתביעת תובע 1 שהועסק בחברת הסעות כנהג מיום 9.11.2008 ועד ליום 30.12.2017, לתשלום בגין זכויות שונות וכן נטען להרמת מסך בין החברה לבין בעלי

קרא עוד »
דילוג לתוכן