רישיון לעובד זר | אשרות עבודה למומחים זרים | עו"ד שקמה אהרון דוד

רישיון לעובד זר | אשרות עבודה למומחים זרים

בשנים האחרונות ישנו גידול משמעותי בבקשות להעסקת מומחים זרים בישראל אשר מחזיקים בידע רלוונטי ייחודי הנדרש לביצועו של פרוייקט המבוצע בישראל.

חוק הכניסה לישראל, חוק עובדים זרים ונוהל מומחים זרים מספר 5.3.0041 מהווים את הסמכות החוקית להעסקת מומחים זרים בארץ.

העסקת מומחה זר מחוייבת בהיתר עבודה מסוג ב/1 וכן אשרת עבודה תואמת. על מנת לקבל היתר זה יש להוכיח כי המומחים הזרים שהגעתם לישראל נדרשת לצורכי עבודה הינם בעלי מומחיות שאינה קיימת בישראל (או שקיימת במידה מועטה). מומחים אלה בעלי מומחיות וידע בתחומי התשתיות, האנרגיה, קידוחי הגז והנפט בים וביבשה, היי טק, ביו טכנולוגיה, הנדסה, תעופה, בנקאות, תקשורת וכו'.

קבלת היתר זה הינו הליך בירוקרטי ארוך אשר מורכב ממספר שלבים. לוח הזמנים להנפקת היתר ואשרת עבודה תואמת נע בין 6-8 שבועות כאשר הדבר תלוי בסוג ההיתר, החברה המגישה והעומס ביחידת ההיתרים שאמונה על הנפקת היתרי עבודה.

לאור האמור אנו ממליצים להיערך מבעוד מועד ולתכנן מוקדם ככל האפשר את הטיפול בנושא ההיתרים והאשרות.

הנפקת היתר ואשרת עבודה עבור מומחים זרים כוללת מספר שלבים עיקריים לרבות:

  1. הגשת בקשה להנפקת היתר עבודה ביחידת ההיתרים ברשות האוכלוסין וההגירה.
  2. הגשת בקשה להנפקת אשרת עבודה מסוג ב/1 ואשרת כניסה לישראל במשרד הפנים הרלוונטי והברקת האשרה לקונסוליה הישראלית בחו”ל.
  3. הנפקת אשרת עבודה בקונסוליה הישראלית במדינת המוצא של מומחה זר.
  4. הארכת אשרת העבודה לתקופה המבוקשת עם כניסת מומחה זר לישראל בשדה התעופה, והגשת בקשה לאשרת כניסה רב פעמית במשרד הפנים הרלוונטי.

הליכים אלו מתייחסים להליך סטנדרטי וסדור, אולם התהליך עשוי להיות קצר או ארוך יותר, כאשר בכל שלב עשויה להתקבל דרישה למסמכים, דיווחים ומידע רלוונטי לרשות. כמו כן הליכים אלה כרוכים בתשלום אגרות.

חשוב: עבודה בישראל ללא אשרת עבודה תקפה, הינה עבירה על החוק  בגינה עונשים חמורים לרבות, כנסות כספיים גבוהים, מעצר וגירוש של המומחה הזר ואף הליכים פליליים נגד מנהלי החברה בישראל ובחו"ל.

ייעוץ עם עורך דין המתמחה בתחום דיני הגירה יגדיל את הסיכוי לקבלת האשרה הרצויה ויקטין את העלויות והזמן בהגשת הבקשה המתאימה.

מעוניין להעסיק מומחים זרים בישראל, פנה אלינו בהקדם ואנו נסייע בהוצאת האשרות המתאימות באופן מהיר ומקצועי.

שיתוף:

קבלת אשרות עבודה למומחים זרים 

אשרות עבודה למומחים זרים נדרשות בעיקר עבור חברות ועסקים ישראליים, אשר חייבים להשתמש בידע ובכישורים שלהם למטרותיהם. כל מומחה המבקש להיכנס חייב באשרת ביקור מסוג ב-2, וכן, בהיתר עבודה. החברה המבקשת מצידה חייבת לקבל אישור ועליה להוכיח כי הם בעלי מומחיות שאיננה קיימת בישראל. תהליך הבקשה עלול להיות ארוך ומתיש, ולכן יש לפנות אל עורך דין מקצועי – שיסייע בתכנון כל שלבי התהליך כהלכה. משרד עורכי דין שקמה אהרון דוד מתמחה בתחום ויכול לסייע רבות בהליך הבירוקראטי. 

אשרות עבודה למומחים זרים – הליך מורכב

אשרות עבודה למומחים זרים מוגדרות בתור סוג ב-1. תהליך קבלת אשרת העבודה למומחים זרים כרוכה בהגשת בקשה לגורמים שונים – חלקם בישראל וחלקם נמצאים בארץ המוצא של מבקש האשרה. בבואכם לפנות אל עורך דין, לצורך קבלת אשרת העבודה, רצוי ראשית כל להבין אילו סוגים של אשרות עבודה של מומחים זרים ישנן: אשרת עבודה לפרק זמן העומד על שנה או יותר; אשרת עבודה לפרק זמן העומד על 45 יום במשך שנה אחת; אשרת עבודה  לפרק זמן העומד על  חודשים – לפרויקט זמני; ועוד.

הליך קבלת האשרה עצמו מתבסס על מספר שלבים עיקריים, כאשר בשלב הראשון יש להגיש בקשה להנפקת היתר עבודה ביחידת ההיתרים שהינה יחידת סמך ברשות האוכלוסין וההגירה. בהמשך, יש להגיש את הבקשה השנייה לאשרת עבודה ואשרת כניסה במשרד הפנים ושליחתה לקונסוליה הישראלית בחו"ל. שלב שלישי הינו הנפקת אשרת עבודה בקונסוליה הישראלית בארץ המוצא של המבקש. השלב הרביעי נעשה בשדה התעופה עם כניסת המומחה הזר לישראל. כאן יש צורך בהארכת אשרת העבודה לתקופה המבוקשת, ובנוסף, הגשת בקשה לאשרת כניסה רב פעמית במשרד הפנים הרלוונטי. 

ייעוץ ושירות

מומלץ לקבל ייעוץ ושירות בנושא מורכב זה במשרד עורכי דין שקמה אהרון דוד. המומחים העוסקים בנושא מכירים את כל האלמנטים הנדרשים לעומק ויודעים איך לנהל את כל התהליך בזמן הקצר ביותר. כל העבודה המייגעת נעשית על ידי המשרד וכל לקוח יקבל יחס אישי ושירות מקצועי. לצד סיוע בקבלת אשרה ועבודה בארץ, ניתן לפנות אל המשרד לצורך סיוע בתחום הגירה, כמו גם ליווי וייעוץ שוטף למעסיקים ולעובדים.

קבלת רישיון לעובד זר

העסקתם של עובדים זרים בארץ דורשת קבלת היתר עבודה, כמו גם אישור להעסקת העובד. מצד העובד, הוא יקבל אשרת עבודה מסוג ב-1 – ובכך ישולם ההליך בינו לבין המעסיק שלו. לצורך קבלת רישיון לעובד זר, כמו גם יתר האישורים והמסמכים הדרושים, יש להסתייע בעורך דין מנוסה. בזכות שיתוף פעולה זה, ניתן יהיה לקדם את ההליך אל מול משרד הפנים – על מגוון יחידות הסמך שלו. משרד עורכי דין שקמה אהרון דוד מספק שירות מקצועי בתחום לכל לקוח הזקוק לסיוע בתחום זה. כמו כן, ניתן לפנות אל משרד זה לצורך סיוע וליווי באישורי תושבות או אזרחות עבור זוגות נשואים או ידועים בציבור, עלייה ועוד. 

רישיון העסקה לעובד זר – מהם התהליכים?

קיימים מספר תחומים חשובים בהם יש צורך בעובדים זרים. בין היתר, מגיעים מומחים שונים בתחומי ההייטק, הדלק והאנרגיה, ההנדסה ועוד. בכל מקרה, האחריות על הזמנתם היא על המעסיקים, ישראליים או זרים כאחד. במקרה של ישראליים, מבחינים בעובדים זרים מסוגים שונים – כאשר בהתאם לסוג העבודה נקבעות מכסות ועל פיהן, בין היתר, מאושרות הבקשות. במקרה של מומחים זרים, ההחלטה מתקבל עקב בקשה פרטנית ובהתאם לפרויקט ולנסיבות. לגבי כל תחום יש כללים מעט אחרים כולל אשרת עבודה לתקופות בעלות אורך שונה. 

התהליך נעשה בשלבים שונים:

  • הגשת בקשה – הבקשה מוגשת לרשות האוכלוסין וההגירה וכרוכה במילוי והגשת טפסים רלוונטיים. קיימים שלושה עיקריים כאלו: טופס בקשה להעסקת עובד זר, טופס התחייבות המעסיק וכדומה. 
  • לאחר הגשת הבקשה, יבדקו האם המעסיק – ומבקש ההיתר – אכן עמד בדרישות הרלוונטיות. רק כך יושלמו כל המסמכים הדרושים במועד הרלוונטי, וניתן יהיה להעביר את הבקשה לרשות ההיתרים. 

לפנות אל משרד עורכי דין

מומלץ להיעזר במשרד עורכי דין בעל מוניטין כדי לקבל רישיון לעובד זר. המשרד מכיר לעומק את כל הנהלים, יודע איך להגיש את הטפסים ואיך לעקוב מקרוב על כל התהליך. עובדיו יעשו הכול כדי שהרישיון יינתן במהירות רבה וללא סחבת. 

מידע שטוב לדעת

מאמרים אחרונים

תשלום בגין שעות נוספות, לפיצוי בגין העדר הפרשה לפנסיה, לדמי הבראה, לפדיון חופשה, להשלמת פיצויי פיטורים ולפיצוי בגין תלושי שכר פגומים – פסק דין

עסקינן בתביעת תובע 1 שהועסק בחברת הסעות כנהג מיום 9.11.2008 ועד ליום 30.12.2017, לתשלום בגין זכויות שונות וכן נטען להרמת מסך בין החברה לבין בעלי

קרא עוד »
דילוג לתוכן