מהו נוהל הליך המדורג במשרד הפנים? - עו"ד שקמה אהרון דוד - משרד עורכי דין. הגירה | עבודה | מסחרי - אזרחי | מקרקעין | הוצאה לפועל

מהו נוהל הליך המדורג במשרד הפנים?

הסדרת מעמד לבן זוג זר

"ההליך המדורג" הוא שם ההליך המתנהל בפני רשות האוכלוסין וההגירה, שמטרתו הסדרת מעמד בישראל עבור בני זוג נשואים או ידועים בציבור של ישראלים.

זוגות נשואים או ידועים בציבור?

תחילה יש להבחין בין זוגות הנישואים אזרחית לבין אלה המנהלים חיים משותפים ולמעשה הם ידועים בציבור.

במקרה בו בני הזוג נשואים, נוהל הטיפול במתן מעמד לבן זוג זר הנשוי לאזרח ישראלי קובע לקבוע את אופן הטיפול בבקשות למתן מעמד לבני זוג זרים הנשואים לאזרחים ישראלים, בהתאם לסעיף 7 לחוק האזרחות, התשי"ב – 1952( להלן: "חוק האזרחות"). סעיף 7 לחוק האזרחות מאפשר התאזרחות של בן זוג זר אשר נישא לאזרח ישראלי בנישואין קבילים. נוהל זה נועד להגן על התא המשפחתי ומאפשר לבני הזוג לקיים יחד תא משפחתי כן ואמיתי בישראל.

יודגש כי זכותו של האזרח הישראלי לחיי משפחה אינה זכות מוחלטת ובן הזוג הזר אינו זכאי האופן אוטומטי לאזרחות ישראלית מכוח נישואיו לאזרח ישראלי, אלא בכפוף להוראות נוהל זה.

בהתאם להוראות נוהל זה, בן זוג זר הנישא לאזרח ישראלי והמבקש לשהות בישראל לצד בן זוגו, רשאי להגיש בקשה להסדרת מעמדו.

מוזמן שנישא לאזרח ישראלי ושוהה בחו"ל ומעוניין להגיע לישראל לצורך קיום חיים משותפים לצד בן זוגו, מחויב בהגשת בקשה, לרבות כאשר הנו נתין מדינה אשר לישראל יש עמה הסכם פטור מאשרת כניסה מוסדרת מראש.

בהתאם לנוהל זה יש צורך להסדיר את הבקשה להזמנת בן הזוג הזר מראש בטרם הגיעו לישראל.

במקרה ומדובר בידועים בציבור,  נוהל הטיפול במתן מעמד לבני זוג של ישראלים, לרבות בני אותו מין קובע את אופן הטיפול בבקשות למתן מעמד לבן זוג זר של אזרח ישראלי או בעל רשיון לישיבת קבע בישראל , המקיים חיים משותפים ללא נישואין וכן בני זוג מאותו מין שנישאו או שמקיימים חיים משותפים ללא נישואין (ידועים בציבור).

מורכבות ההליך והקשיים הנלווים להגשת הבקשה

הליך זה הינו מורכב וארוך, כ- 7 שנים ו/או לאחר שנחה דעתו של משר הפנים וכמובן בהעדר מניעה אחרת, שבסופו רשאי בן הזוג הזר (אם צלחו בני הזוג את הדרישות רשות האוכלוסין וההגירה), להגיש בקשה לקבלת מעמד של תושב קבע (להבדיל מנוהל הסדרת מעמד לבן זוג זר הנשוי לישראלי, שם בתום ההליך יוכלו בני הזוג להגיש בקשה להתאזרחות בן הזוג הזר במדינת ישראל בתום ההליך שנמשך כחמש שנים בקירוב).

חשוב לציין כי במקרים רבים מגישי הבקשה להסדרת מעמד בישראל עתידים להיתקל בקשיים רבים בהתנהלות רשות האוכלוסין וההגירה. בין קשיים אלה ניתן לציין המצאת מסמכים מרובים, קביעת תורים ופרק הזמן הארוך (בין 3-6 חודשים) שיש להמתין עד לתחילת הטיפול בבקשה. כמובן, ישנו הסיכון כי אם מסמכי הבקשה לא הומצאו כנדרש – רוב הסיכויים כי הבקשה תסורב.

בהתאם לכך, מאחר וקיימת חשיבות מכרעת לניהול הליך מדורג להסדרת אזרחות של בן זוג זר בישראל כהלכה – מומלץ לפנות לעורך דין מקצועי ומנוסה לצורך טיפול מהיר ויעיל בהסדרת המעמד של בן הזוג הזר בישראל.

משרדנו בעל ניסיון רב והצלחות רבות בתחום, ואנו יודעים להתמודד עם הבעיות השונות העולות בהסדרת המעמד לבן הזוג הזר.

עו"ד שקמה אהרון דוד

משרדנו מעניק ייעוץ וליווי משפטי לחברות בינלאומיות וללקוחות פרטיים דיני העבודה וההגירה, לרבות ייעוץ וליווי עסקאות בינלאומיות ועסקאות מיזוג ורכישה, אשרות עבודה לעובדים זרים, הסדרת מעמד חוקי בישראל של יחידים ובני זוג זרים של אזרחים ישראליים, עולים חדשים, וכל הקשור לענייני מעמד אישי בתחום ההגירה.

קטגוריות

שווה קריאה

דילוג לתוכן